עורך דין פלילי – עבירות צווארון לבן

עבירות צווארון לבן אמנם נחשבת לעבירה פלילית, אולם לא קיימת הגדרה אחת חד משמעית באשר לטיבה משום שעם השנים נוצק עוד ועוד תוכן אל המונח "צווארון לבן". באופן כללי ניתן לומד שעבירת צווארון לבן בדרך כלל קשורה ללקיחת כסף ממקום העבודה, מבוצעת על ידי אדם במעמד חברתי גבוה, תוך כדי עיסוקו המקצועי.

עבירות כאלה יכולות להתבצע כמעילה, כמעשה של מרמה והפרת אמונים, סחר במניות בעזרת מידע פנימי ושוחד. בניגוד לעבירות פליליות אחרות, עבירות של צווארון לבן בדרך כלל אינן מערבות אלימות. דוגמאות לעבירות צווארון לבן יכולות להיות למשל בנקאי שמעל בכספים של לקוחות, עורך דין שמעלים מס, רופא שזייף חוות דעת עבור מטופל על מנת שהאחרון יקבל כספים מביטוח לאומי וכדומה.

צווארון לבן או לא? הקריטריונים

על מנת להכריע האם עבירה פלילית היא עבירת צווארון לבן נהוג לבחון מספר קריטריונים (אם כי במקרים מסוימים גם אם חלק מקריטריונים אלה לא מתקיים עדיין יתכן שהעבריין יוגדר כעבריין צווארון לבן, ולהיפך):

– מבצע העבירה נמצא במעמד גבוה, או מבחינה סוציו-אקונומית או מבחינת היררכיה עסקית
– מבצע העבירה ניצל את תפקידו או את משרתו על מנת לבצע אותה
– מבצע העבירה נקט בפעולות אקטיביות על מנת להסוות את מעשיו
– העבירה הביאה לנזק כלכלי
– העבירה בוצעה במסגרת של חברה או ארגון
– קיים קושי לאתר מידע אודות העבירה

כלומר, באופן כללי עבירת צווארון לבן מבוצעת על ידי אנשים המחזיקים בעמדות מפתח בארגון כלשהו או נמצאים במעמד סוציו-אקונומי גבוה; הן מבוצעות באופן מתוחכם, באופן שקשה להתחקות אחריו, אינן כוללות אלימות ומביאות לנזק כלכלי. פעמים רבות התחכום של מבצע העבירה, שבדרך כלל מתמחה בתחומו ועל כן קל לו לטשטש את עקבותיו, מקשה על רשויות החוק לגלות את עצם ביצוע העבירה ובהמשך לאתר מידע אודות אופן ביצועה, ולכן מאפיין נוסף של עבירות צווארון לבן הוא הגשת כתבי אישום זמן רב לאחר ביצוע העבירה בפועל (עד מספר שנים לאחר מכן).

נחשדים בביצוע עבירת צווארון לבן?

אם עולה נגדכם חשד לביצוע עבירת צווארון לבן, סביר להניח שתוזמנו לחקירה במשטרה ו/או במשרדי רשות המיסים. במקרה כזה, מהרו והתייעצו עם עורך דין פלילי שמתמחה הן במשפט הפלילי והן בטיפול בעבירת צווארון לבן. עורך דין כזה, המתמצא בעבירות בעלות אופי כלכלי, יוכל לייעץ ולהעריך את המצב המשפטי שלכם.

גם אם כבר נעצרתם לצורך חקירה, זכרו כי יש לכם זכות להיפגש עם עורך דין פלילי כבר מן השלבים המוקדמים ביותר, וככל שתמהרו לעשות כן – כך יישמרו זכויותיכם, יצטמצמו הפערים שלכם מול החוקרים, ובמקרים מסוימים אף תוכלו לסיים את ההליך המשפטי ללא תוצאות פוגעניות בעלות השלכות ארוכות טווח.

לפרטים צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם

יצירת קשר