אודות נוטריון

נוטריונים הנם בעלי תפקיד חשוב ביותר, שלא פעם בלתי ניתן להמשיך להריץ מגוון מהלכים ללא עזרתם, וזאת כי לחתימה של הנוטריון על גבי מסמך כזה או אחר ישנה חשיבות מהותית ואף עבור שלל מקרים החתימה הינה הכרחית. אי לכך טוב לדעת שנוטריונים אינם עורכי דין רגילים, אלא הם עורכי דין אשר מחזיקים במקצוע לפחות כעשר שנים, עברו הכשרה ייעודית וכמובן שגם עברו מבחנים ייעודיים. כמו כן, כיוון שמדובר בנושאי תפקיד כה חשוב, טוב לדעת שיש מעליהם ועדה מפקחת אשר בוחנת שהעבודה נעשית לצד שמירת טובת הלקוח, לצד נאמנות מוחלטת ללקוח ולצד שמירה על סודיות מלאה, וזאת כיוון שמבקשים להבטיח ללקוח שהאינטרסים שלו יישמרו.

 

מתפקידי הנוטריון

לאיש כמו נוטריון יש לא מעט תפקידים חשובים עליהם הוא אמון. מכאן שהנוטריון הוא האדם אשר מחזיק בסמכות לאשר חתימה על מגוון מסמכים, לאשר חתימות של אנשים, לאשר נכונות של העתקי מסמכים, לאשר תרגומים של מסמכים, לאשר שאדם מסוים אכן חי, לבצע העדה של מסמך סחיר, לקחת הצהרות, לערוך מסמכים, לאמת הסכמי ממון, לערוך צוואות ללא עדים, לאשר הוצאה של קטינים מחוץ לארץ, לאשר תרגומים של מסמכים וכדומה. כמו כן ראוי לציין שעבור כל שירות, ניתן מראש לדעת מה יהיה המחיר, ללא קשר למיקום של הנוטריון, לניסיון של הנוטריון ואף ללא קשר לרזומה של הנוטריון. כיצד פרמטרים שבדרך כלל משפיעים על גובה המחיר במקרה זה אינם משחקים תפקיד? פשוט מאוד כיוון שישנה חובה מוסרית להגן על טובת הלקוח, ועל כן יש כללים נוקשים בתחום, כך שאפילו הנחה הנוטריון אינו רשאי להעניק, אלא אם כן מדובר בשלושה סיטואציות ספציפיות.

 

היסטוריית התפקיד

מרתק לבחון את הדרך בה תפקיד הנוטריון עבר במשך השנים, עד שהוא הגיע למצב בו אנו מכירים בו כיום. אי לכך נציין שהתפקיד החל עוד ברומא העתיקה ואך שירת נאמנה את המשטר העות'מאני ואת המנדט הבריטי בא"י. כאשר הבריטים נכנסו לתמונה הם החליטו לפצל את התפקיד לשני נדבכים, למשרת נוטריון ציבורי שנחשב לעובד מדינה ולמשרת נוטריון עבור מסמכי חוץ אשר נחשב לנוטריון פרטי. כפילות זו עבדה כמה שנים, אך בשנת 1976 היא בוטלה, כך שעוצב תפקיד הנוטריון כפי שאנו מכירם בו כיום.

 

צורת המסמך

לכל  מדינה יש צורה שונה אשר מאפיינת את מראה המסמך הנוטריוני, ולכל נוטריון יש חותמת מעט שונה. במה מדובר? ובכן אישור נוטריוני ייחתם עם חותמת הנוטריון אשר עשויה ממתכת והיא מוטבעת באמצעות לחץ. על החותמת יופיע שמו הפרטי של הנוטריון וזאת לצד המילה נוטריון בשלוש שפות – עברית, אנגלית וערבית, או לחלופין בעברית, אנגלית וצרפתית. כמו כן, כאשר יש יותר מאישור אחד, נהוג לאחדם ביחד באמצעות סרט אדום –  אליו מוטבעת החותמת.

לפרטים צרו קשר ונשמח לעמוד לרשותכם

יצירת קשר